Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Boj s červotoči

25. říjen 2011 - Rubrika: Tipy a triky - Komentáře: 2

Dřevo v domě může být napadeno různými škůdci. Zdaleka nejčastějším broukem, který trápí majitele dřevěných domků a staveb, je červotoč. Škody však mohou napáchat další živočichové - například mravenci. V dnešním článku si představíme, s kým máme tu čest a také poradíme, jak boj s nimi nevzdat a vyhrát.

Reklama

Červotoč umrlčí

Červotoč umrlčí. Zhruba půl centimetru velký brouk, který je celý černý, jen v růžcích má drobná žlutá zabarvení. Brouk, který ve dřevě dokáže nadělat ohromnou paseku. Najedeme ho zejména v trámech, které jsou na vlhčích místech. Během svých cest udělá ve dřevě tunely, které mohou běžně dosahovat až 3 milimetrů.

Další škůdci dřeva

Kromě červotoče umrlčího se však při ohledání dřevěných trámů či nábytku můžeme setkat i s dalšími broučky, které nám jistě neudělají radost. Příbuzný prvně zmiňovaného, červotoč proužkovaný, je také pěkný prevít. Liší se ve vzhledu, je kolem 4 mm velký a má černé ( případně hnědočerné) tělo a ráhované krovky. Patří k velmi obávaným škůdcům, na rozdíl od červotoče umrlčího vyhledává zpracované suché dřevo, hlavně jehličnaté. Při dlouhodobějším působení dokáže tento malý tvor proměnit dřevo na prach. S červotočem proužkovaným se ponejvíce setkáme ve sklepeních domů.

Třetím významným škůdcem dřeva je červotoč hnědý. na rozdíl od předchozích dvou typů není slyšet, tzv. „netiká“. najít jej můžeme zejména u střešních stropů a v krovech, v místnostech domů a bytů se objevuje zřídkakdy. Zapomenout nesmíme ani na tesaříka fialového, na pohled asi nejhezčího ze všech uvedených brouků. Krásou se však nenechme opojit, i tesařík dokáže udělat ve dřevě velké škody.

Jednoduché a levné odstranění červotočů

A nyní si pojďme říci, jak jednoduše a bez chemických přípravků zbavíme poškozené dřevo zmíněných brouků. Návod je poměrně jednoduchý, stačí vzít ocet, přidat do něj přípravek na nádobí ( jar), dále přisypat pepř a vše smíchat. Vzniklým roztokem pak potřeme napadená místa a je hotovo. Červotoč se zde již nikdy neobjeví.

Kromě této jednoduché pomůcky samozřejmě existují i chemické přípravky, které jsou běžně k dostání v obchodech. Nejčastěji bývá doporučován Lignofix, který rovněž účinkuje i na houby a plísně.

foto: wikipedia.org

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

didi

čtvrtek, 28. březen 2013
22:49

My máme červotoče v podlahe ktorá je nalakovaná, cez lak mi asi ten roztok neprejde.Babo raď!


Napsal: didi [Odpovědět]

Johnny

úterý, 11. březen 2014
14:22

V akom pomere by sa to malo miesat?
podla popisu by som povedal:
liter octu, 0.1 litra jari, 100 g korenia?
Cca spravne? ;)


Napsal: Johnny [Odpovědět]


Čtěte také...

Boj s vodním kamenem

Boj s vodním kamenem

Jestliže bydlíte v oblasti s měkkou vodou, možná se vás noční můra jménem vodní kámen netýká. Tvrdá voda je však rozšířena mnohem více, a tak má s vodním kamenem většina z nás nemilé zkušenosti. Pokud budete vodní kámen ignorovat, může vám kvůli němu zcela přestat téct voda, anebo fungovat spotřebič…

Škůdci na zahradě: Kteří živočichové nejčastěji napadají rostliny

Škůdci na zahradě: Kteří živočichové nejčastěji napadají rostliny

Při pěstování rostlin na zahrádce u domu se nevyhneme boji se škůdci. Nezvaní hosté mnohdy dokáží zahrádkáře vytočit, neboť napadají úrodu a snižují výnosy plodin, které zde pěstují. Jací škůdci jsou na našich zahradách nejčastěji k vidění?


Co dělat v boji s moly

Co dělat v boji s moly

Velké starosti v mnoha domácnostech dělají moli. Jde o drobný hmyz, který dokáže nadělat poměrně velkou paseku. Jeho přítomnost je známkou toho, že v domácnosti je špatně uklizeno. Molům totiž velmi prospívá, je-li v bytě či domě příliš prachu a nepořádku.

Čistota půl zdraví, špína celé!

Čistota půl zdraví, špína celé!

Jste v úklidu až nezdravě pedantní, chcete, aby se všechno blýskalo a svůj domov neustále dezinfikujete? A napadlo Vás už, že by to mohlo být taky na škodu? Proč, To se dozvíte v následujícím článku! Když srovnáme dnešní domovy s domovy našich babiček a předchozích generací, dá se říct, že žijeme v…


Pěstování a údržba trávníku: Rady od profesionálů

Pěstování a údržba trávníku: Rady od profesionálů

Rovně střižený, souměrný a profesionálně upravený trávník je chloubou zahrady. Toužíte také po anglickém trávníku, ale zatím pořád bojujete s českým plevelem? Jak trávník pěstovat a jak ho udržovat? Nechte si poradit od profesionálů.